30 Kasım 2016 Çarşamba

Osho

Seni yiyip bitiren değersizlik fikri milyonlarca insanı da yiyip bitirmektedir. Çocukluktan itibaren toplum bireyin özgürlüğünü ele geçirmeye başlar. Onlar senin bir başkası olmanı isterler, kendin olmanı değil. Kendini değersiz hissetmenin sebebi budur.
Bu çok doğal – sen asla bir başkası olamazsın; içten içe kendine ihanet ettiğini hissedersin. İçten içe, her insanın doğal hakkı olan mutluluğu, özsaygıyı, gururu ve varoluşun sana hayatla birlikte sunduğu saygınlığı hissedem...
ezsin.
Kendin olmana izin verilirse, kendini asla değersiz hissetmezsin. Ama toplum senden bir koyun olmanı ister. Sen bir ceylan olmanın, bir kaplan olmanın, bir aslan olmanın ya da bir kartal olmanın niteliklerine sahip olabilirsin ama toplum senden tek bir şey olmanı ister. Herkes koyun olmak zorundadır. Şimdi eğer sen bir aslanı bir koyun olmaya zorlarsan, o kendini değersiz hisseder.
Sen ona, doğal olmayan bir şey dayatmış olursun. Kimse seni olduğun gibi sevmez; herkes senden şunu olmanı, bunu olmanı ister. Elbette eğer onların taleplerini karşılarsan sevilir, sayılırsın, ama bu çok tehlikelidir; kendini kaybetmek zorunda kalırsın. Sadece ikiyüzlü biri olursun. Onların saygısını, sevgisini kazanmak nedir ki – sen ruhunu kaybetmişsindir.
Sen evrendeki yerini, alanını, en önemli benliğini ve bilincini kaybetmişsindir.
* OSHO

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Çevremizdeki ve hayatımızdaki herşey bizi meşgul kendimizden uzaklaştırmak için adeta titiz bir çalışma sonucu programlanmıştır.Zaman geçtikçe daha iyi fakr ediliyor.Oyalanmamak gerek oyalayıcı sebepleri mümkün mertebe uzaklaştırmak gerek,insan kendine bir dirhem yaklaşırsa kendine kardır..çok güzel bir yazı çok ağır gerçekler içeriyor.